Tiszta erőből támad Donald Trump – ez már az új korszak nyitánya

2025. január 23. 06:44

Harcias beszédekkel és rendeletek tucatjaival kezdte meg elnökségét a Fehér Házba visszatérő elnök.

2025. január 23. 06:44
null
Rajcsányi Gellért

Amikor az amerikai elnöki beiktatási ünnepség pódiumán felsorakozott Mark Zuckerberg, Jeff Bezos, Elon Musk és a Google-vezér Sundar Pichai, közel ezermilliárd dollár tette tiszteletét az új főnök előtt. És persze jelezték a nagyvilágnak: itt vagyunk, itt leszünk, Amerika nem lesz naggyá nélkülünk. Új fejezet kezdődik, tényleg.

A szokásosnál is nagyobb felhajtás övezte a nemzetközi nyilvánosságban Donald Trump beiktatását. Úgy tűnik, a jobboldaltól a baloldalig sokan érzik úgy, hogy tényleg nemcsak elnökváltás, hanem korszakváltás történik az Egyesült Államokban, s a két oldal több évtizedes párharcában most a jobboldal rendezkedhet be huzamosabb időre, radikálisabb iránnyal az ország – és ezzel a világpolitika – számára. De persze mindennek még csak a legelején járunk.

Trumpnak egyébként a beiktatása is különleges volt: az időjárás miatt a Capitolium kupolatermében tartották. Utoljára negyven évvel ezelőtt kellett a fagyos időjárás miatt zárt helyen tartani a ceremóniát.

Igazi erődemonstráció és seregszemle volt az esemény, a demokrata párti ellenfelek és lezáruló korszakuk maroknyi csapata – Biden, Harris, Obama és a Clintonok – vert seregként csendben nézték és hallgatták a széles Trump família, az új elnök mellé álló szuper­milliárdosok, a hozzá igazodó republikánusok és a mindig is Donald-párti fanatikus követők gyülekezetét, a tapsviharokat, Trump hol nyugodt erőt, hol fenyegető felforgatást hirdető beszédét.

És ez még csak a kezdet volt. Trump meghirdette a józanság korszakát, majd megkezdte nagy jelentőségű, mindent újrarendező rendeleteinek aláírását, többtucatnyit már az első napján. Csak felsorolás szintjén a legfontosabb belföldi intézkedések: visszavonta elődje 78 rendeletét; kezdeményezte az előző kormányzat működésének átvizsgáltatását; rendeletbe foglalta, hogy csak két nem van, férfi és nő; leállította a genderideológia állami terjesztését; megszüntette a szövetségi kormány sokszínűségi, egyenlőségi és befogadási programjait; nemzeti vészhelyzetet hirdetett a migráció ügyében, hogy rendeletek sorával megálljt parancsoljon az illegális bevándorlási hullámnak, és elkezdődhessen az illegális migránsok kitoloncolása; befagyasztotta a szövetségi szintű bürokrácia növekedését; célul tűzte ki az állami munkahelyek csökkentését, a hatékonyság növelését, és beszüntette a szövetségi dolgozók otthoni munkavégzését.

Nemzetközi szinten ugyancsak jelentős rendeleteket hozott első hivatali napján. Terrorszervezetnek nyilvánította a mexikói drogkartelleket, és újra terrorizmust támogató országként listázta Kubát. Levette a szankciós listákról a palesztinai illegális izraeli telepek erőszakos cselekményeket elkövető lakóit. Kiléptette az Egyesült Államokat a párizsi klímaegyezményből és az Egészségügyi Világszervezetből. Elrendelte a külföldön működő amerikai segélyezés felülvizsgálatát. Ezzel párhuzamosan ígéretéhez híven megkönnyítette az amerikai olaj- és gázfúrások végzését, hogy fokozzák a termelést, és az Egyesült Államokat a világ egyik legfontosabb energia-nagyhatalmává tegye. Beindította a vámháborút is: február 1-jével 25 százalékos vámot vet ki a Kanadából és Mexikóból érkező árukra.

Szimbolikus döntéseket is hozott: a hatalmas Mexikói-öblöt átnevezte Amerikai-öbölre, Észak-Amerika legmagasabb hegye, a Denali pedig visszakapta a korábbi republikánus elnöknek emléket állító McKinley-hegy elnevezést. A TikTok közösségi platformot egyelőre nem tiltotta be az USA-ban, de átmeneti időt hirdetett a tulajdonos kínai cég működésének és jövőjének megvizsgálására.

Donald Trump beiktatási beszédében meghirdette, hogy a Marsra indulnak majd az amerikai űrhajósok. Az e vízió hallatán különösen fellelkesülő Elon Musk (űr)technológiai mogul, a világ leggazdagabb embere és az elnök jobbkeze aznapi beszédében egyenesen úgy fogalmazott: Trump győzelmével „biztosítottuk civilizációnk jövőjét”. Hogy valóban így lesz-e, az nem a közeljövőben fog kiderülni.

Nyitókép: Donald Trump egyik rendeletével a beiktatási napi tömegrendezvényen
Fotó: AFP/Jim Watson

Összesen 87 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
masikhozzaszolo
2025. január 23. 11:28
Olvasgatok máshol is, és a hsz.-eket is. Ez a férfi-nő nagyjából rendben van. De vannak érdekességek. Ugye amikor a szüléskor a szülésznő felsír, látva a gyereket. És esetleg olyan is, amikor végülis a placentát neveli fel az anya. Bizonyos hozzászólásoknál észrevehető. Mert az szebb volt.
TheRed
2025. január 23. 09:37
Trump szankciókat fog alkalmazni. A kormány szerint a szankciók rosszak. Újabb öngól :'DDDD
nempolitizalok-0
2025. január 23. 09:02
Az oroszokat Trump már nem tudja megfogni. A szankciók már csak olyan nyersanyagokat érintenének, amelyeket az USA és az EU importál, sőt még növelte is az importot. Az EU függőségét jól jelzi, hogy fű alatt még mindig orosz olajat és gázt használ, persze papiron már csak alig. Ukrajna segélyezését csak az USA és az EU forrásai hátrányára tudja csak fenntartani, növelni. A libsik bukása épp azért történt meg, mert erre a lakosság nem hajlandó és az EU-ban is ezért fog megtörténni. Ha Trump bekeményit, azzal csak az EU és a NATO szétesését eredményezi. Józan számítások szerint nyilván nem mehet az, hogy az EU fokozza és szigorítsa a szankciókat, növelje ukrajna támogatását, mindent vegyen amerikától. Ezzel Trump eltolná az EU-t, de legalábbis jórészét a BRICS felé. Minket, a szlovákokat és a balkánt biztosan.
Halder_1899
2025. január 23. 09:00
J. D. Vance jó befektetés lehet. A magyar kormány rá tett nagy összeggel és alelnök lett, ezt szerintem akkor senki sem hitte, így a lobbista alelnök sokat segíthet nekünk. Meglátjuk.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!